Sekcija za muzejsko dokumentacijo
O nas
SEKCIJA ZA MUZEJSKO DOKUMENTACIJO (SZMD)
Sekcija je bila ustanovljena pod imenom Sekcija za dokumentacijo 2001, 1. 3. 2023 pa se je preimenovala v Sekcijo za muzejsko dokumentacijo (SZDM).
Člani SZMD lahko postanejo zaposleni v ustanovah, ki so članice SMS in delajo na področju muzejske dokumentacije, ter upokojeni sodelavci teh ustanov. Izjemoma lahko član postane tudi drugi zainteresirani, katerega članstvo na podlagi oddane pisne prošnje obravnava in potrdi izvršni odbor SZMD.
SZDM skrb za interesno povezovanje in sodelovanje na področju dokumentacije muzejskega gradiva, spodbuja in omogoča izmenjave izkušenj med njenimi člani, organizira izobraževanja in strokovna usposabljanja ter se povezuje in sodeluje s sorodnimi društvi, kulturnimi in raziskovalnimi ustanovami ter strokovnjaki v Sloveniji in tujini.
Promovira muzeje in muzejsko delo, s posebnim poudarkom na promociji dela muzejskih dokumentalistov v strokovnih in splošnih javnostih, kot pomemben segment muzejskega dela. Nudi strokovno podporo kandidatom za strokovni izpit na področju muzejske dokumentacije.
Svoje delo SZMD publicira v strokovni literaturi in zborniki iz teorije in prakse ter prevaja referenčne tuje literature v slovenski jezik, v tiskanih in/ali elektronskih medijih, ki jih, v skladu s potrjenim letnim program dela, izda SMS.
SZMD vodi 5 članski IO. 1.3. 2023 so bili vanj za štiri letni mandat izvoljeni: mag. Tita Porenta, Muzeji radovljiške občine (predsednica), Nina Sotelšek, Mestni muzej Krško (podpredsednica), mag. Darko Knez, Narodni muzej Slovenije (član), mag. Gorazd Knific, Muzej in galerije mesta Ljubljane (član) in Miha Špiček, Slovenski etnografski muzej (član).
Kontakt: sekcija.md@gmail.com
Arhiv
Gradivo
Spletno srečanje: Predstavitev modela delovanja dokumentacijskega sistema v pooblaščenem muzeju z dokumentalistom (primer Muzejev radovljiške občine), mag. Tita Porenta, 22. 10. 2024
Letna konferenca CIDOC v Amsterdamu, 11. - 15. 9 2024
V okviru mednarodne muzejske organizacije ICOM kot eden od 30 mednarodnih odborov deluje tudi mednarodni odbor za dokumentacijo (CIDOC), ki nudi muzejski skupnosti nasvete o dobrih praksah in razvoju muzejske dokumentacije. Letošnja konferenca, ki se je odvijala med 11. in 15. novembrom v Rijksmuseumu v Amsterdamu na Nizozemskem je bila posvečena trajnostnim povezavam, gradnji omrežij znanja, ki poudarjajo ključno vlogo povezljivosti in sodelovanja pri napredku muzejske dokumentacije in izmenjav znanja. Referenti so raziskovali prizadevanja za olajšanja ponovne uporabe informacij o zbirkah (po obsegu, vsebini, geografiji in temi) ter izkušnje , pridobljene pri razvoju družbenih, analognih ali digitalnih mrež znanja, da bi navdihnili, razširili in povezali ta prizadevanja.
Konference sta se udeležili Tita Porenta in Nina Sotelšek
Fotografija s predsednico CIDOC-a Trilce Navarrete
Med odmorom v pogovoru z madžarskim kolegom
Na predavanjih
Skupna fotografija udeležencev CIDOC-a 2024
Zborovanje SMD, Brežice, 16. 9. 2024
Predstavitev fototeke Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije, 30.9.2024
- Vabilo
- Vprašanja udeležencev
- Dar, potrdilo o prevzemu
- Cenik storitev fototeke 2023
- Pogodba fototeka 2024 – vzorec
- Prodajna pogodba (fotografije), 2023.11.02
Andreja Zupanec Bajželj, foto Sarah Poženel
Dvorana v MNSZ, foto Sarah Poženel
Irena Uršič, foto Sarah Poženel
Katarina Jurjavčič, foto Sarah Poženel
Monika Močnik, foto Sarah Poženel
Prikaz gradiva, foto Sarah Poženel
V fotodepoju, foto Sarah Poženel
Vodstvo po razstavi Marjan Ciglič, foto Sarah Poženel